A böjt azt jelenti, hogy visszafogottan, vagy egyáltalán nem étkezik az ember egy vagy több napon át. A böjt kultúrája messzire tekint vissza. Régen az emberek általában vallási okokból böjtöltek, hogy közelebb kerüljenek Istenhez, ezáltal önmagukhoz.
Manapság már nem feltétlen vallási okokból tartanak böjtöt az emberek, sokszor egészségügyi megfontolás van a böjt hátterében, vagy egyszerűen egy belső igény az egyszerűsödésre, megtisztulásra.
Sokszor nagy ünnepek előtt szokás tartani, hogy testben és lélekben megújulva érkezzenek az ünnepbe.
A böjt jótékony hatásai:
Már itt toporog a tavasz, ami a megújulás, az újrakezdés évszaka. Érdemes ezt egy böjttel kezdeni, hogy elengedjük mindazt, ami már idejét múlta, hogy helyére befogadjuk az újat. Ez egy fontos momentuma a tavasznak. Fontos pillanata az életnek is az új kör elindulása.
A böjt sokféle lehet, de mindenképpen az egyszerűsödésről szól, nem a színkavalkádról. Az egyszerűség teret ad az érzékeknek és az érzéseknek.
Böjtölhetünk úgy, hogy csak kenyeret (barna) és vizet iszunk, vagy rizskúrát tartunk, ami megnyugtatja a beleket és ki is tisztítja azt.
Böjtölhetünk úgy is, hogy nem eszünk kenyeret, cukrot és tejterméket. Vagy úgy, hogy csak napjában egyszer eszünk és azt is visszafogottan.
A léböjt egy másfajta műfaj, itt nem eszünk, csak iszunk. Ez is tarthat egy, de akár több napon át is.
Egyik sem jobb a másiknál, ki kell tapasztalni, hogy melyik böjtforma a legtesthezállóbb.
A böjthöz szükséges dolgok:
Amikor nem ajánlott a böjtölés:
Egyéb betegségek esetén ki kell kérni az orvos véleményét.
A visszafogottság legalább olyan fontos az életben, mint maga az ünnep, az önfeledtség.
A böjtöt érdemes évente egyszer pár napon át tartani, mert a böjt erőssé és bátorrá tesz és ami talán a legfontosabb hozadéka, segít az önismeretben.